Strona głównaUncategorizedSchodołazy kroczące - jak sprawnie pokonać schody z osobą niepełnosprawną

Schodołazy kroczące – jak sprawnie pokonać schody z osobą niepełnosprawną

Opieka nad osobami niepełnosprawnymi lub starszymi wymaga od nas często dużej ostrożności. Największe trudności przy opiece takich osób sprawia przetransportowanie ich do innego pomieszczenia, np. do łazienki. Niekiedy na przeszkodzie dodatkowo stoją schody, z których nie zjedziemy zwykłym wózkiem inwalidzkim. Schodołaz kroczący krzesełkowy to urządzenie, które znacząco ułatwi pokonywanie schodów, transportując osobę niepełnosprawną. Z poniższego artykułu dowiesz się jak to urządzenie działa oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Jak działają schodołazy kroczące krzesełkowe?

Jak wiemy, zwykłe wózki inwalidzkie są wyposażone w dwa koła i służą do transportowania osób niepełnosprawnych głównie na powierzchniach płaskich. Schodołazy kroczące są konstruowane tak, że poza podstawowymi kołami posiadają także mniejsze pomocnicze, co umożliwia płynne wchodzenie po schodach z transportowaną osobą. Urządzenia te nie wymagają dodatkowej instalacji na ścianie, potrzebna jest jedynie osoba obsługująca. Ponadto schodołazy kroczące krzesełkowe mają zainstalowany silnik elektryczny dzięki czemu, przy transporcie osób niepełnosprawnych po schodach musimy jedynie utrzymywać odpowiednią pozycję i obsługiwać napęd przyciskami góra/dół. Warto odnotować, że podczas korzystania z tych urządzeń nie musimy się martwić o utrzymanie ich przy zjeżdżaniu bądź wjeżdżaniu po schodach, ponieważ wyposażone są w system hamulcowy. Wielu producentów podkreśla, że schodołazy mogą także pełnić funkcję zwykłego codziennego wózka.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze schodołazu kroczącego krzesełkowego?

Na rynku znaleźć możemy schodołazy różnych producentów, różniących się pod wieloma względami, dlatego przed kupnem należy sprawdzić takie parametry jak:

  • szerokość urządzenia,
  • maksymalną wysokość schodka, jaki może pokonać
  • udźwig
  • zasięg baterii.

Zapoznanie się z wymienionymi parametrami pozwoli nam uniknąć sytuacji, w której urządzenie nie zmieści się w na schodach lub nie będzie w stanie ich pokonać. Warto zwrócić także uwagę na podłokietniki i podnóżki by pasowały i zapewniały komfort osobie, której przeznaczony będzie schodołaz.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne