Strona głównaUncategorizedAdaptacja w przedszkolu - jak pomóc dziecku?

Adaptacja w przedszkolu – jak pomóc dziecku?

Rozpoczęcie roku w przedszkolu to duże przeżycie dla dziecka, ale też rodziców. Jak możesz pomóc dziecku poradzić sobie z nową sytuacją?

Co czujesz?
Nie tylko w dziecku pójście do przedszkola budzi silne uczucia. Często równie silnie przeżywają to rodzice. Jakie emocje Ci towarzyszą? Czego się obawiasz? Jakie masz oczekiwania względem przedszkola? Jakie widzisz nadzieje a jakie zagrożenia? Zanim zajmiesz się dzieckiem postaraj się przemyśleć i zrozumieć swoje emocje.

Rozmawiaj o emocjach dziecka
Niepokój i strach są naturalną i zdrową reakcją na nową sytuację. Pokaż dziecku, że to widzisz i akceptujesz. Zostaw również przestrzeń na pozytywne emocje. Może dziecko jest podekscytowane? Ciekawe nowego miejsca, kolegów i koleżanek? Rozmawiając z dzieckiem nie sugeruj co powinno czuć. Unikaj krytyki i oceny. Akceptacja wszystkich emocji ułatwi dziecku dzielenie się z Tobą, a potem zrozumienie emocji.

Wyobraźcie sobie co może się wydarzyć
Zabawy w wymyślanie potencjalnych wesołych scenariuszy pomogą oswoić się z niepokojem. Może w przedszkolu będą zajęcia z tańca, który dziecko uwielbia? Plastyka? Świetny plac zabaw? Rozbudźcie wyobraźnię i nie bójcie się puścić wodze fantazji.

Daj dziecku czas
Każdy człowiek ma inne potrzeby. Nikt nie przewidzi jak Twoje dziecko zachowa się w przedszkolu. Bądź gotowy na różne możliwości, ale nie przewiduj najgorszego. Pozytywne nastawienie rodzica ma dla dziecka ogromne znaczenie. Nie naciskaj, jeśli widzisz, że dziecko potrzebuje czasu. Możliwość przebywania z dzieckiem w przedszkolu lub wcześniejszego odbierania ułatwia proces adaptacji i czyni go łatwiejszym dla dziecka.

Zapraszamy do Przedszkola i Żłobka w Starachowicach
https://starachowice.norlandiaprzedszkola.pl/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne