Liderzy odgrywają ważną rolę, niemal w każdej organizacji. Efektywny lider może „pchać” zespół do przodu. Natomiast mało zaangażowany lider może być blokadą dla uwolnienia pełnego potencjału zespołu. Czy zatem można lidera nazwać fundamentem efektywnego zespołu?
Kierowanie grupą ludzi to wyzwanie
Kierowanie grupą ludzi, nie należy do najprostszych. Trzeba posiadać wiele umiejętności, zarówno związanych z branżą jak i takich, które pozwolą na efektywne wsparcie zespołu. Dobry lider to ktoś, kto potrafi zarówno dobrze zmotywować innych do działania jak i dać przykład własną postawą. Dlatego ważne jest, aby posiadał kompetencje miękkie, takie jak asertywność, samodyscyplina, kreatywność, dobra organizacja pracy oraz umiejętność do pracy w zespole.
Aby dobrze zarządzać zespołem w firmie, liderzy muszą być odporni na stres, zmotywowani do działania, zorientowani na wyzwania i zaangażowani. Te i wiele innych czynników mają ogromny wpływ na dobre działanie teamu.
Jak dobrze zarządzać zespołem?
Dobre zarządzanie zespołem w firmie przynosi wymierne korzyści w postaci wyników, a zgrany i zmotywowany zespół to jeden z kluczy do sukcesu. Nie od dziś wiadomo, że podstawą każdej firmy są ludzie. Lider, który tymi ludźmi kieruje, powinien wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, aby dobrze zarządzać zespołem, należy jasno określać cele i motywować zespół do ich realizacji. Dobra motywacja sprawi, że człowiek z większym zaangażowaniem będzie działać i realizować zadania, bez względu na przeszkody. Po drugie – właściwe delegowanie do zadań. Każdy pracownik ma swoje mocne i słabe strony, dlatego warto wykorzystywać te najmocniejsze. Dobry lider powinien także dawać przykład swoim zaangażowaniem w projekty i wspierać członków zespołu na każdym etapie, dając feedback i wskazówki.
Czym jest mentoring dla liderów?
Aby dobrze kierować teamem potrzeba lidera, który sam jest świadomy roli, jaką odgrywa. Tutaj z pomocą przychodzi mentoring dla liderów, czyli szkolenia dedykowane osobom, kierującym grupą ludzi. Jest to sposób na zdobycie umiejętności lepszego kierowania zespołem, które mentor przekazuje swojemu uczniowi. W tym przypadku mentorem jest osoba z większym doświadczeniem i wiedzą praktyczną, a uczniem – lider zespołu. Sednem takiej nauki jest wsparcie osoby mniej doświadczonej, przez osobę z większym doświadczeniem w danej dziedzinie.