Strona głównaFinanseRRSO - co należy wiedzieć na ten temat?

RRSO – co należy wiedzieć na ten temat?

Co to jest RRSO? Nie każda osoba wie z czym tak naprawdę ma się do czynienia. Warto więc udzielić kilku podstawowych informacji. Tak, aby być pewnym tego, że wszystkie sformułowania są zrozumiałe. W szczególności, jeżeli ktoś przymierza się do podpisania umowy kredytowej na ogromną kwotę. Oto kilka wskazówek, jakie warto mieć w głowie, jeżeli ktoś chciałby bliżej przyjrzeć się produktom bankowym.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania

Co to jest RRSO? To nic innego jak skrót od pełnej nazwy. Oto rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która na dodatek regulowana jest przez obowiązujące przepisy prawne. Ustawa z 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim tak informuje z czym tak naprawdę ma się do czynienia “całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym”. W tej wartości, która nigdy nie jest z góry ustalona, ale podawana jest w wartości procentowej, zawierają się koszta, które odnoszą się do podatków, usług dodatkowych, odsetek, opłat, prowizji, jak również do marży, którą kredytobiorca (niestety!) zawsze musi zapłacić.

Porównanie kredytów i pożyczek

Skoro już wiadomo czym jest RRSO, można przejść dalej, patrząc na kredyty i pożyczki, jakie w chwili obecnej można uzyskać. Wiele osób bazuje na tej informacji, decydując się na zaciągnięcie takich zobowiązań finansowych. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że taki wyznacznik jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli kredytobiorca zdecyduje się na to, aby wziąć pod uwagę takie same warunki zobowiązania, w tym chociażby okres spłaty. Aby jednak upewnić się, że wybiera się produkt bankowy z najkorzystniejszym RRSO, czyli niskimi kosztami, warto wykorzystać kalkulator kredytowy lub porównywarkę internetową. To właśnie one są w stanie stworzyć taki ranking, gdzie takie RRSO jest faktycznie niskie.

Czy istnieje 0% RRSO?

Już wiadomo, czym jest RRSO. Wiele osób określa je w skrócie jako koszta kredytów/pożyczek? To dlaczego niekiedy mówi się, że RRSO wynosi 0%? Czy to możliwe, żeby banki oferowały swoje produkty za darmo? Oczywiście, że nie. Może na głównej stronie pisze, że tak jest, ale warto przyjrzeć się dokładnie wszystkim zapisom w umowie – najczęściej tym, które napisane są małymi literkami. Może się bowiem okazać, że tradycyjne RRSO zostało ukryte i tak trzeba będzie takie koszta spłacić.

Teraz każdy klient już wie, co to jest RRSO. Z większą pewnością będzie można pójść do banku po to, aby podpisać umowę na kredyt, rozumiejąc wszystkie sformułowania.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne