Strona głównaUncategorizedPlac zabaw a rozwój dziecka

Plac zabaw a rozwój dziecka

Plac zabaw jest nieodłącznym elementem podczas procesu dorastania. Rozwój ruchowy jest prawie na równi ważny z rozwojem emocjonalnym. Podczas gdy “pod dachem” możemy czytać, bawić się zabawkami czy uczyć, na zewnątrz ruszamy się, bawimy ćwicząc. Dlatego doskonałym pomysłem jest umiejscowienie placu zabaw w przedszkolu.

Plac zabaw a rozwój dziecka

Na placu zabaw dziecko dostaje szeroką ofertę aktywności ruchowej. Huśtawki, zjeżdżalnie, trampoliny i wiele innych stymuluje wielozmysłowo układ nerwowy, co jest potrzebne do prawidłowego rozwoju.

  • Miejsce te wspiera również rozwój ruchowy dziecka jak żadne inne – w domu lub za drzwiami przedszkola nie możemy huśtać się ucząc równowagi, wspinać po drabinkach, chodzić po równoważni.
  • Potwierdzono, że dzieci w porze spędzonej na dworze (czyli głównie latem, wiosną) rozwijają się najlepiej. Nie jest to przypadkowe. A w konsekwencji ma skutki widoczne w codziennych czynnościach jak np. poprawne trzymanie kredki czy widelca.
  • Kolejna korzyść ze spędzania czasu na placu, choć niedostrzegana, to nauka cierpliwości – wymaga tego czekanie na swoją kolej na huśtawkę, stanie w kolejce do zjeżdżalni.
  • Dziecko uczy się podejmować wybory, bo to najczęściej na placu zabaw dajemy im te swobodę, że same mogą zdecydować co chcą zrobić.
  • Poznają inne dzieci, bo zupełnie inaczej poznaje się kogoś w okolicznościach dobrej zabawy ruchowej a inaczej na przykład ucząc się.
  • Co ważne, aktywność ruchowa dzieci wpływa korzystnie na układ kostny i mięśniowy.
  • Zabawa w piaskownicy z kolei oddziałuje na receptory dotykowe.

Nie ulega wątpliwości, że plac zabaw jest idealnym miejscem wspierającym rozwój dzieci.

Jak może wyglądać plac zabaw na terenie przedszkola?

Przede wszystkim musi to być miejsce odpowiednio zabezpieczone, podłoże nie może być twarde. Wyposażenie nie powinno być za duże ze względu na wiek przedszkolaków. Musi być dopasowane do możliwości i wzrostu dzieci w tym przedziale wiekowym. Poza tym powinno zawierać niezbędne sprzęty: huśtawki, zjeżdżalnie, drabinki, ewentualnie równoważnie czy piaskownice. Może też posiadać dziecięce karuzele i tym podobne atrakcje-bo dla dzieci jest to w pierwszym wrażeniu, przede wszystkim, atrakcja. Plac zabaw na terenie przedszkola powinien być kolorowym i zachęcającym miejscem.

Więcej na temat tego jak powinno być zaaranżowane przedszkole oraz przynależący do niego plac zabaw można przeczytać pod tym adresem: Norlandia Bemowo.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne