Strona głównaBiznesJaki wózek widłowy wybrać, aby wykorzystać przestrzeń magazynową?

Jaki wózek widłowy wybrać, aby wykorzystać przestrzeń magazynową?

Wózki widłowe to niezbędny sprzęt w wielu magazynach i centrach logistycznych. O tym czym są dokładnie wózki widłowe i w jakich sytuacjach się przydają dowiesz się z poniższego artykułu. Z tego artykułu dowiesz się również do czego stosowane są wózki widłowe, wózki wysokiego składowania oraz wózki VNA.

Charakterystyka wózka widłowego

Wózek widłowy to pojazd mechaniczny, który wyposażony jest w koła. Dzięki wózkowi widłowemu możliwy jest transport ciężkich towarów. Są to powszechnie stosowane pojazdy w różnego rodzaju fabrykach, magazynach, centrach dystrybucji oraz w portach. W obecnych czasach ciężko już sobie wyobrazić pracę bez wózka widłowego. Zdecydowanie jest to pojazd, który jest powszechnie stosowany na całym świecie. Jest wykorzystywany zarówno do rozładunku jak i załadunku, a także przydaje się do transportowania towarów na małe odległości np. przetransportowanie towaru z magazynu do samochodu kontrahenta. Wózki widłowe różnią się od siebie wielkością i udźwigiem. Wózki widłowe o standardowych gabarytach mogą udźwignąć nawet kilka tonowy załadunek, wózki widłowe lekkie mają zdecydowanie mniejszy udźwig sięgający maksymalnie kilkuset kilogramów. Na rynku można również spotkać wózki widłowe, które mają udźwig do kilkudziesięciu ton.

Przed przystąpieniem do pracy z wózkiem widłowym operator musi przejść odpowiednie szkolenie, po pozytywnym zakończeniu szkolenia osoba kończąca kurs otrzymuje legitymację oraz książkę operatora. Warto też by osoba pracująca na danym modelu wózka zapoznała się z jego specyfikacją tak, by wiedziała jaki maksymalny udźwig jest dozwolony dla danego wózka.

Jaki rodzaj wózków wybrać, aby wykorzystać przestrzeń magazynową?

Wózki wysokiego składowania zwane w skrócie wózkami VNA to specjalistyczny rodzaj wózków służący do prac w wąskich przestrzeniach. To sprzęt, który z powodzeniem zastępuje standardowe wózki widłowe wszędzie tam, gdzie szerokość korytarzy nie pozwala na przemieszczanie się wózka o standardowych wymiarach. Wózki VNA mają szerokość do 1800 mm. Wózki firmy Bendi idealnie sprawdzają się w magazynach, gdzie stosuje się system wysokiego składowania. Potrafią sięgnąć po towar umieszczony nawet na wysokości 13 metrów. To idealne rozwiązanie do małych pomieszczeń i wszędzie tam, gdzie chcemy jak najlepiej wykorzystać przestrzeń magazynową. Wykorzystanie tego typu wózków może zwiększyć pojemność magazynu aż o ponad 30% co stanowi sporo oszczędności. Jednak ten system ma też swoje minusy. Wózki VNA wymagają większego nakładu finansowego na start ze względu na to, że ich zakup wiąże się również z zakupem prowadzenia indukcyjnego, albo szynowo – rolowanego. Nie każdy może sobie pozwolić na wyłożenie jednorazowo ponad kilkudziesięciu tysięcy złotych by zainwestować w ten system.

Najczęściej spotyka się właśnie wózki systemowe VNA, ale często można spotkać również wózki reach truck, które inaczej nazywane są wózkami bocznymi ze względu na ich budowę. Operator wózka reach truck usytuowany jest bokiem względem ładunku.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne