Strona głównaBiznesCzy warto inwestować w nieruchomości komercyjne

Czy warto inwestować w nieruchomości komercyjne

W niniejszym artykule subiektywnie przedstawiamy, czy warto inwestować w lokale komercyjne. Przedstawiamy jakie są plusy oraz minusy skupienia się na lokalach komercyjnych zamiast na znacznie popularniejszych kawalerkach. Jeśli rozważasz inwestycje w nieruchomości i tematyka inwestowania w lokale komercyjne jest Ci obca to ten artykuł jest dla Ciebie.

Czym są nieruchomości komercyjne?

Obiekty, które służą do prowadzenia działalności gospodarczej są określane mianem lokali komercyjnych. Mowa o takich lokalach, które nie służą do celów mieszkalnych. Warto odnotować, że to do czego służy dany lokal ma znaczenie z punktu widzenia prawa (np. z tego względu, że lokale komercyjne są obarczone wyższym podatkiem od nieruchomości).

Przykłady nieruchomości komercyjnych to między innymi:

  • Powierzchnie biurowe.
  • Nieruchomości przeznaczone na działalność usługowej – mogą to być np. gabinety kosmetyczne, salony fryzjerskie, hotele, powierzchnie magazynowe itd.
  • Nieruchomości przeznaczone na działalność handlową – przykładem są galerie handlowe, sklepy, hipermarkety, apteki itd.
  • Lokale pod gastronomię.

Dlaczego inwestorzy decydują się na inwestycje w nieruchomości komercyjne?

Inwestorzy zdają sobie sprawę z tego, że inwestycje w nieruchomości komercyjne według powszechnej opinii uchodzą za mniej bezpieczne niż znacznie bardziej popularne inwestowanie w lokale mieszkalne. Jednak mimo to, wielu inwestorów chętnie inwestują właśnie w tą niszę na rynku nieruchomości. Przyczyną jest nieco lepsza stopa zwrotu z inwestycji. W przypadku kawalerek inwestor może liczyć na zwrot rzędu kilku procent rocznie. Tymczasem dobre nieruchomości komercyjne mogą osiągać nawet kilkunastoprocentową stopę zwrotu. Poza tym, często na nieruchomości komercyjne podpisywane są długofalowe umowy co pomaga w utrzymaniu płynności w długofalowym okresie czasu.

Wyzwania z jakimi musi się zmierzyć inwestor stawiający na nieruchomości komercyjne?

Lokale komercyjne wymagają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Wielu początkujących inwestorów zastanawia się jak skomercjalizować nieruchomość i prawidłowo podejść do tematów urzędowych. Poza tym, doświadczenia wymaga sporządzenie umowy z najemcą, gdyż ta może znacznie różnić od tego co z reguły jest stosowane w przypadku lokali mieszkalnych. Kolejne wyzwanie to uzyskanie finansowania. Banki niechętnie kredytują zakup lokalu użytkowego. Te i kilka innych aspektów sprawiają, że bardzo często inwestorzy decydują się na inwestycje w nieruchomości komercyjne w asyście doświadczonego biura nieruchomości specjalizującego się w inwestycjach tego typu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne