Strona głównaBiznesNa co zwrócić uwagę ustalając system motywacyjny?

Na co zwrócić uwagę ustalając system motywacyjny?

W wielu branżach konkurencja na rynku pracy rośnie. W związku z tym pracodawcy szukają odpowiednich metod umożliwiających im zatrudnienie wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Ponadto, równie ważne są metody mające na celu utrzymanie zatrudnionych pracowników. Niewątpliwie, jednym z czynników wpływających na przyciągnięcie oraz zadowolenie pracowników jest atrakcyjny system motywacyjny. 

Czym jest system motywacyjny? 

System motywacyjny to nic innego jak specjalistyczny zbiór wzajemnie ze sobą powiązanych narzędzi, które mają na celu skuteczne podniesienie motywacji pracowników firmy do realizacji określonych celów. W skrócie jego główne i w zasadzie podstawowym założenie stanowi podwyższenie poziomu wydajności, a także efektywności pracy osób zatrudnionych w określonej organizacji.

Jak zbudować działający system motywacyjny? 

W trakcie konstruowania tego typu narzędzi należy koniecznie pamiętać o dogłębnym uwzględnieniu strategii firmy oraz jej aktualnej sytuacji finansowej. System motywacyjny powinien być zrozumiały w pełni sformalizowany. Poza tym, trzeba pamiętać, że musi być odpowiednio zakomunikowany tak aby pracownicy zdawali sobie sprawę jakie cele ma spełniać.

  • Ważna jest jasna i zrozumiała polityka wynagrodzeń.
  • Należy zapewnić, że cele pracowników są zgodne z celami firmy.
  • Dobrze gdy system motywacyjny jest oparty o różne motywatory (np. poza bonusami pieniężnymi mogą to być karty sportowe, catering, karty podarunkowe, elastyczne godziny pracy itd.).
  • Warto pamiętać, że system motywacyjny powinien stanowić odpowiednią motywację dla pracowników. Gdy wysokość oferowanych bonusów jest zbyt niska, system może po prostu nie spełniać założonych celów.

Regularna ocena systemu motywacyjnego, dostosowanie i wprowadzanie pewnych modyfikacji są niezbędne, aby utrzymać wysoką motywację i zaangażowanie pracowników.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne