Strona głównaUncategorizedKursy arteterapii – na czym polega arteterapia i czemu warto ją poznać?

Kursy arteterapii – na czym polega arteterapia i czemu warto ją poznać?

Arteterapia jest wspaniałym sposobem na diagnostykę pacjentów, ale również rodzajem terapii poprzez sztukę. Czemu warto poświęcić czas na kurs arteterapii i do kogo jest on skierowany?

Czym jest arteterapia i czemu jest tak innowacyjna?

Wiele terapii polega głównie na rozmowie z pacjentem i analizowanie jego historii. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy pacjent jest taki sam. Wielu z nich wymaga indywidualnego podejścia, dlatego konieczne jest zastosowanie alternatywnych sposobów komunikacji. Wspaniałym sposobem jest właśnie arteterapia, czyli terapia poprzez sztukę.

Obejmuje ona zarówno sztuki plastyczne jak i teatr i taniec. Uruchamia wyobraźnie, pozwala pacjentom rozluźnić się i wydobyć skrywane emocje. To wspaniały sposób na terapię dla dzieci i młodzieży. Mogą z niej korzystać również osoby starsze i niepełnosprawne.

Na czym polega kurs arteterapii?

Kursy arteterapii i terapii zajęciowej obejmują m.in. diagnozowanie pacjentów poprzez sztukę, komunikację z pacjentem oraz wyzwolenie kreatywności zarówno w sobie jak i u podopiecznych.

Na kursie uczestnicy poznają różne sposoby na prowadzenie kreatywnych zajęć, a także mogą samodzielnie nauczyć się wielu technik plastycznych. Mogą być one wykorzystane w pracy z pacjentem. Dodatkowo kursanci poznają różne style rysunku, uczą się diagnozować pacjentów na podstawie wykonanych przez nich prac plastycznych. Z kolei dzięki nauce choreografii kursanci, którzy ukończą szkolenie mogą wprowadzić terapię ruchem. Jest ona pomocna przy pacjentach starszych, którzy potrzebują dodatkowej aktywizacji.

Różne techniki prowadzenia zajęć arteterapii powinny być dostosowane do danej grupy pacjentów lub indywidualnie do każdej osoby. Kursy arteterapii obejmują więc różne zagadnienia z psychologii, a także pomagają w doborze zajęć do osób z każdej grupy wiekowej.

W czym mogą pomóc kursy arteterapii?

Kursy arteterapii są bardzo pomocne dla tych psychologów lub pedagogów, którzy chcą poznać inne techniki pracy z pacjentami. To także szansa na zwiększenie swoich umiejętności i dostosowania się do rynku pracy. Obecnie powstaje coraz więcej ośrodków pomocy, a także oddziałów dziennych dla pacjentów niepełnosprawnych, którzy potrzebują wsparcia psychologa oraz aktywizacji. Arteterapia jest także rodzajem rehabilitacji i sposobem na radzenie sobie z emocjami. Terapeuci po ukończonym kursie mogą więc pracować w wielu miejscach, także w świetlicach środowiskowych, domach opieki, oddziałach psychiatrycznych lub ośrodkach prywatnych, zajmujących się np. leczeniem uzależnień.

Kursy arteterapii są otwarte dla wszystkich terapeutów, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę o diagnostyce. Mogą oni również znacznie łatwiej porozumieć się z pacjentami wymagającymi szczególnej troski i opieki.

Takie kilkudniowe szkolenia bardzo dokładnie wyjaśniają, jak powinno się współpracować z pacjentami, a także w czym może pomóc arteterapia. Dzięki niej pacjenci szybciej otwierają się na terapeutę, a on zdobywa ich zaufanie. Tylko dzięki otwartemu dialogowi i zrozumieniu mogą oni znaleźć rozwiązanie swoich problemów, a także rozpocząć rehabilitację lub pozbyć się negatywnych emocji.

Po ukończeniu kursu każdy kursant otrzymuje stosowny dokument, który potwierdza jego uczestnictwo w zajęciach. To bardzo przydatne, zwłaszcza dla osób, które chcą zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy, a także zdobyć punkty szkoleniowe, konieczne do awansu.

Z kursu mogą korzystać m.in. psychologowie, terapeuci, pedagodzy oraz osoby pracujące w domach opieki.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne