Strona głównaBiznesJak zaplanować zmianę pokoleniową w przedsiębiorstwie?

Jak zaplanować zmianę pokoleniową w przedsiębiorstwie?

Przedsiębiorcy zazwyczaj planują przekazanie swojego majątku w postaci firmy dzieciom bądź innym członkom rodziny. Choć wydaje się, że jest to tylko formalność, to w rzeczywistości planowanie sukcesji jest o wiele bardziej złożoną kwestią. Doskonale zdają sobie z tego sprawę prawnicy, którzy oferują swoim klientom usługę planowania sukcesji. Na czym dokładnie polega i kiedy warto z niej skorzystać?

Zmiana, która musi nadejść

Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na przekazanie całości firmy, inni oddają w zarząd jedynie jej część. Choć większość robi to z pewnym wyprzedzeniem, na co najmniej kilka lat przed planowaną emeryturą, zdarza się, że planowanie sukcesji trzeba nieco przyspieszyć, na przykład ze względu na chorobę czy niemożność dalszego prowadzenia firmy we własnym zakresie. Planowanie sukcesji jest tutaj kluczowe – zmiana pokoleniowa w firmie jest jedną z tych, które prędzej czy później będą musiały nadejść, dlatego dobrze jest się do niej odpowiednio przygotować. Przedsiębiorcy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, jak bardzo skomplikowana jest kwestia planowania sukcesji. Należy zwrócić uwagę nie tylko na strukturę właścicielską, ale również zyski, podział obowiązków czy kwestie związane z podatkami. Tym wszystkim zajmą się profesjonaliści – prawnicy z odpowiednim wykształceniem oraz przygotowaniem do prowadzenia tego typu spraw. Dzięki nim zmiana, która musi nadejść, przebiegnie w znacznie lepszej atmosferze.

Jak wygląda współpraca z prawnikami?

Współpraca z prawnikami pod kątem planowania sukcesji przebiegać może na różne sposoby. Wiele zależy od tego, kiedy dokładnie przedsiębiorca zgłasza się po pomoc, jakie ma plany oraz oczekiwania. Prawnicy ustalają planowanie sukcesji pod kątem stricte prawnym, podpowiadając korzystne rozwiązania i sposoby na zmniejszenie ewentualnych obciążeń podatkowych. Ważne jest tutaj kompleksowe podejście do problemu, które musi opierać się na zaufaniu i współpracy na każdym etapie planowania sukcesji. Plan zarządzania majątkiem firmy obejmuje również kwestie związane z finansami, na przykład strukturą podziału udziałów i podobnymi. Przedsiębiorcy powinni pamiętać, że choć zaplanowanie sukcesji we własnym zakresie nie jest niemożliwe, to jednak o wiele lepiej jest skorzystać z pomocy ekspertów, którzy posiadają odpowiednią wiedzę w tym zakresie oraz duże doświadczenie w realizacji tego typu projektów. Warto znaleźć kancelarię, która specjalizuje się między innymi w planowaniu sukcesji pokoleniowej i skorzystać z jej usług.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne