Strona głównaUncategorizedJak przetrwać pierwsze dni w przedszkolu?

Jak przetrwać pierwsze dni w przedszkolu?

Pierwsze dni trzylatka w przedszkolu mogą być dla niego trudne. Płacz, bunt czy strach to naturalna reakcja, którą u wielu dzieci wywołuje na początku przedszkole. W tym momencie kluczowe jest, by być dla dziecka wsparciem, ale jednocześnie schować własne emocje do kieszeni. O tym, dlaczego to takie ważne, przeczytasz poniżej.

Jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola?

Śliczna sukienka, nowe buciki, piękny plecaczek, a w nim ulubiony miś. Każdy z nas ze wzruszeniem w oczach przygotowuje ubranka, w których dziecko po raz pierwszy pojawi się w przedszkolu. Niewielu z nas pamięta jednak o tym, że dziecko trzeba na przedszkole przygotować.

Kilkanaście dni przed rozpoczęciem roku szkolnego warto od czasu do czasu poruszyć temat przedszkola, np.:

  • pokazać dziecku budynek przedszkola na spacerze
  • na placu zabaw wspomnieć, że w przedszkolu znajdzie rówieśników do wspólnych zabaw
  • gdy dziecko zostaje u babci powiedzieć, że niebawem będzie też zostawać z panią z przedszkola i innymi dziećmi

Pozwól dziecku uczestniczyć w zakupach. Niech samodzielnie wybierze kapcie do przedszkola i skompletuje wyprawkę, której wymaga od was placówka.

Mamo, tato, bądźcie dzielni!

Najlepiej, by dziecko zaprowadzał do przedszkola ten rodzic, który lepiej radzi sobie z emocjami. Historia zna przypadki tatusiów, którzy widząc płaczące dziecko, zabierali je z powrotem do domu! Choć częściej to mamy mają kłopot z pożegnaniem dziecka, warto pamiętać o tym, by zrobić to szybko i zdecydowanie.

Pomocny będzie też poranny rytuał. Spokojna pobudka, śniadanie, założenie ubrań. Dziecko lubi stały rytm dnia, bo to daje mu poczucie bezpieczeństwa. Pośpiech nie będzie zbyt pomocny. A nerwowa atmosfera, która pojawia się o poranku, gdy nad rodziną wisi widmo spóźnienia, jedynie zaszkodzi.

Na pożegnanie zapewnij dziecko, że po nie wrócisz po pracy. Jeśli będziesz odbierać je tuż po którymś z posiłku, powiedz mu o tym. Orientacja czasowa da mu poczucie bezpieczeństwa.

Uważaj na słowa, które wypowiadasz przy dziecku. Nie powinno być świadkiem rozmów, w których zwierasz się komuś ze swoich obaw związanych z przedszkolem. Nie strasz też dziecka, wypowiadając w złości słowa, że jest niegrzeczne i dlatego pójdzie do przedszkola.

Pierwsze dni nawet w bardzo dobrze zorganizowanym przedszkolu (np. przedszkole Gdańsk) bywają trudne dla wielu dzieci i rodziców. Najczęściej z początkiem października każdy maluch wpada w rytm i cieszy się z codziennej zabawy z rówieśnikami.

Więcej można przeczytać na: przedszkole Elbląg.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne