Strona głównaFinansePrzewalutowanie kredytu w walucie obcej

Przewalutowanie kredytu w walucie obcej

Obecnie było możliwe uzyskanie kredytu hipotecznego w obcej walucie, konieczne jest posiadanie dochodu w tej walucie. Wcześniej możliwa była sytuacja, w której kredytobiorca otrzymywał wynagrodzenie w złotówkach a kredyt zaciągał w walucie obcej. Jak powszechnie wiadomo, w niektórych przypadkach zmieniający się kurs (np. franka szwajcarskiego) doprowadził do tego, że zobowiązanie kredytobiorcy wyraźnie wzrosło. Na szczęście obecnie kredytobiorcy mogą zmienić zaciągnięty wcześniej kredyt w walucie obcej na kredyt złotowy. Rozwiązanie tego typu nazywane jest przewalutowaniem kredytu.

Na czym polega przewalutowanie kredytu?

Kredytobiorca, który chce przewalutować kredyt z obcej waluty na złotówki, musi złożyć w banku odpowiedni wniosek, w którym podaje się podstawowe dane (między innymi dane osobowe, numer PESEL oraz datę zawarcia kredytu). Kluczowe jest oczywiście podanie waluty, w której zobowiązanie jest aktualnie spłacane oraz wybrane waluty docelowej (np. PLN). Po złożeniu wniosku kredytobiorca otrzymuje decyzję z banku, która może wymagać ponownego zbadania zdolności kredytowej. Po pozytywnej decyzji podpisywany jest aneks do umowy kredytowej. Warto wiedzieć, że z reguły konieczne jest uiszczenie prowizji za przewalutowanie zobowiązania. Jednak z reguły oszczędności związane z przewalutowaniem znacznie przewyższają koszty związane z prowizją dla banku oraz ewentualną opłatą za taką usługę dla kancelarii, która wspiera kredytobiorcę w procesie przewalutowania.

W jakich przypadkach opłaca się przewalutować kredyt?

Przewalutowanie kredytu w przypadku np. tak zwanych frankowiczów zazwyczaj jest bardzo korzystnym rozwiązaniem (z punktu widzenia kredytobiorcy). Trzeba jednak zauważyć, że nie zawsze jest to opłacalne rozwiązanie, gdyż wszystko zależy od tego, kiedy zostało zaciągnięte zobowiązanie i jaki jest obecny kurs wybranej pary walutowej. Warto zauważyć, że zazwyczaj przewalutowanie następuje po kursie z dnia operacji. Z kolei przewalutowanie waluty obcej na złotówki po kursie z dnia podpisania umowy z reguły nie jest możliwe.

Podsumowując, w większości przypadków można wykonać przewalutowanie kredytu we frankach, euro, dolarach i innych walutach. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok warto sporządzić dokładne wyliczenia, żeby upewnić się, że taki krok będzie wiązał się z oszczędnościami.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne