Strona głównaBiznesJak wygląda proces magazynowania i dlaczego warto go znać?

Jak wygląda proces magazynowania i dlaczego warto go znać?

Każdy magazyn rządzi się swoimi prawami. obowiązują w nim pewne standardy, sposoby odbioru towarów, przechowania oraz wysyłki. Jednak w większości przypadków cały proces wygląda bardzo podobnie i da się go rozbić na poszczególne etapy. Jego głównym zadaniem jest maksymalnie wykorzystać powierzchnie magazynowe w taki sposób, aby towary trafiały jak najszybciej do odbiorcy a magazyn nie był przepełniony.  

Czym tak naprawdę jest magazynowanie? 

Magazynowanie jest ogółem czynności zmierzających do prawidłowego przepływu towarów. Proces ten obejmuje zarządzanie ładunkami od momentu przyjęcia aż do momentu wydania i dalszego transportu. Przed osobami zarządzającymi magazynem stawia się następujące zadania:

  • dążenie do minimalizacji kosztów transportu towarów,
  • kontrola nad popytem i podażą danych dóbr,
  • wspomaganie procesów produkcji lub sprzedaży – zależnie od charakteru przedsiębiorstwa,
  • zachowanie ciągłości łańcuchów dostaw,

Niezależnie od tego czy są to magazyny do wynajęcia, czy własność firmy, cele są dokładnie te same. Rotacja towarów powinna przebiegać płynnie i bez zakłóceń. Wszystko powinno się odbywać zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i z respektowaniem obowiązujących terminów dostaw.

Etapy procesu magazynowania 

Wyróżnia się bardzo podobne fazy całego przebiegu magazynowania towarów, niezależnie do panujących warunków administracyjno – technicznych. Są to cztery podstawowe etapy:

  1. Przyjęcie ładunku – są to czynności niezbędne do odbioru towarów ze źródeł zewnętrznych – od kontrahentów, kooperantów bądź dostawców. W pierwszej kolejności weryfikuje się jakość i zgodność towaru z zamówieniem, sprawdza się stan techniczny i wprowadza na stan magazynu. Sprawdza się również dokumenty przyjęcia a w razie odnotowania usterek reklamuje bądź przyjmuje się z protokołem zdawczo- odbiorczym. Na koniec ładunek przekazuje się do magazynu.
  2. Faza składowania – ładunki są sortowane zgodnie z wewnętrznym regulaminem magazynu. Może odbywać się to według daty ważności bądź terminu wydania. Każdy towar powinien mieć odpowiednie miejsce i zachowane warunki przechowywania. Dotyczy to temperatury, wilgotności czy ochrony przed gryzoniami.
  3. Komplementacja zamówień – na tym etapie przygotowuje się towary do dalszej wysyłki. Następuje pobranie produktów wybranych przez klienta z puli zapasów. Najczęściej dzieje się to w specjalnie wyznaczonym pomieszczeniu lub strefie. Po zebraniu towaru weryfikuje się ich jakość i zgodność z zamówieniem i przekazuje dalej.
  4. Wydanie towaru – gdy towar został skompletowany, opakowany i zabezpieczony, może ruszyć w dalszą drogę. W tym celu przygotowuje się dokumenty uprawniające do wysyłki dla pośredniego lub bezpośredniego odbiorcy.

Każdy etap procesu magazynowania powinien być skrupulatnie odnotowywany i rozliczany. Chodzi o to, by w maksymalnie wykorzystać powierzchnie magazynowe w taki sposób, aby było to z korzyścią dla firmy. Źle przechowywane lub skompletowane zamówienie jest źródłem strat finansowych i wizerunkowych.

Dla kogo ta wiedza jest niezbędna? 

Zadbanie o prawidłowy przebieg procesu magazynowania to główne zadanie dla zarządzającego magazynem. Jest to równie ważne dla osób, które potrzebują magazyny do wynajęcia. Zlecenie usług firmie zewnętrznej nie oznacza zrzeczenia się odpowiedzialności. Warto weryfikować poziom usług i domagać się przestrzegania określonych standardów. W przypadku właścicieli magazynu istnieje szereg zasad, które służą do zapewnienia sprawnego funkcjonowania obiektu:

  • wybór sprawdzonego systemu magazynowania towarów,
  • właściwa organizacja pracy,
  • zadbanie o higienę i bezpieczeństwo pracy,
  • zapewnienie kanałów komunikacyjnych o odpowiedniej szerokości,
  • spójny i transparentny system ewidencji przesyłek,
  • zapewnienie pracownikom szkoleń i weryfikacja ich uprawnień z zakresu UDT,
  • zadbanie o stan techniczny maszyn i urządzeń magazynowych,
  • prawidłowy i płynny przepływ towarów,

Samo magazynowanie to zaledwie część całego procesu logistyki – jest to element łańcucha dostaw, który wymaga czasu i skrupulatności.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne